Zastanawiając się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, warto przyjrzeć się kwestii, jaką jest ulga na start wraz z preferencyjnym ZUSem. W poniższym artykule przygotowaliśmy informacje dla przyszłych przedsiębiorców, jak mogą skorzystać z przywilejów, które stoją za założeniem działalności gospodarczej i są określone w tak zwanej Konstytucji Biznesu.

Ulga na start dla działalności gospodarczej – co należy wiedzieć

Wprowadzenie ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6.03.2018 r. uregulowało zasady, na jakich prowadzona jest działalność gospodarcza w naszym kraju. Wraz z regulacjami wszedł również szereg korzystnych rozwiązań dla początkujących przedsiębiorców. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z ulgi na start oraz dalszego tak zwanego preferencyjnego ZUSu. Rozwiązanie to jest skierowane do osób, które spełniają następujące warunki:

  • będą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą po raz pierwszy;
  • rozpoczynają ponowne prowadzenie działalności gospodarczej po upłynięciu okresu 60 miesięcy od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej;
  • w ramach założonej działalności gospodarczej nie będą świadczyć pracy na rzecz swojego byłego lub obecnego pracodawcy.

Ulga na start to nic innego jak zwolnienie przedsiębiorcy z opłat składek ZUS, Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego, które trwa przez okres 6 miesięcy od daty założenia działalności. Należy jednak wiedzieć, że decydując się na korzystanie z tego przywileju dla przedsiębiorców, w okresie korzystania z przysługujących ulg, nie przysługują nam takie rzeczy jak:

  • zasiłek z ubezpieczenia chorobowego – przedsiębiorca korzystający z ulgi na start nie opłaca składek społecznych, co za tym idzie, nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego/ tacierzyńskiego, opiekuńczego oraz do świadczenia rehabilitacyjnego;
  • wydłużony okres oczekiwania na świadczenia – dla przedsiębiorców nie korzystających z ulgi, czas oczekiwania na świadczenie z ubezpieczenia chorobowego wynosi 90 dni, w przypadku przedsiębiorców korzystających z ulgi na start okres wyczekiwania wydłuża się do 6 miesięcy, a jego uzyskanie jest możliwe dopiero po 9 miesiącach od dnia założenia działalności;
  • brak prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego – dopiero po upływie 6 miesięcy przedsiębiorca zdobywa prawo do zasiłku chorobowego;
  • niższa emerytura/renta – korzystając z ulgi na start, składki emerytalne nie są opłacane, więc ostatecznie świadczenia będą niższe.

Ulga na start – formalności

Chcąc skorzystać z ulgi na start, poza spełnieniem wymagań opisanych w powyższym akapicie, należy również złożyć w odpowiednim urzędzie ZUS dokument ZUS ZZA i wybrać stosowny kod tytułu ubezpieczenia. Można wykonać to maksymalnie do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. Po upływie ustawowych 6 miesięcy ulgi na start, można wejść na tak zwany preferencyjny ZUS. Przez okres 24 miesięcy przedsiębiorca płaci wtedy niższe składki ubezpieczeniowe. Podstawa składek, od której oblicza się preferencyjny ZUS, wynosi 30 procent minimalnego wynagrodzenia (przy czym podstawa składek przy normalnym zusie to nie mniej niż 60%). Przy minimalnym wynagrodzeniu na pierwszą połowę 2023 roku, skorzystanie z preferencyjnego ZUSu pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcy ponad 900 zł miesięcznie.

Ulga na start – podsumowanie

Skorzystanie z przywileju, jakim jest ulga na start podczas zakładania działalności gospodarczej, jest bardzo dobrą opcją dla nowych przedsiębiorców. Pozwala na zaoszczędzenie kilkunastu tysięcy rocznie. Jednak decydując się na korzystanie z ulgi oraz preferencyjnego ZUSu należy pamiętać o wcześniej wspomnianym braku składek emerytalnych w danym okresie korzystania z przywileju. Drugą rzeczą zasługującą na uwagę jest fakt jednorazowości ulgi. Zawieszając działalność gospodarczą lub ją całkowicie kończąc, posiadane ulgi nie odnawiają się wraz z późniejszym przywróceniem działalności.

Decydując się na założenie działalności gospodarczej, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przyszłego przedsiębiorcę przeprowadzą przez szereg formalności związanych z założeniem działalności oraz pomogą wybrać dogodne rozwiązania finansowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.